👉 Garance bezpečného odeslání a reklamací bez debat 👈

🐒 Monstera Monkey Mask k nákupu nad 1000,- Kč ZDARMA! 🐒

Rašeliníková tyč pro všechny pnoucí pokojovky

Většina pokojových rostlin pochází z tropických oblastí, kde mají ve zvyku se pnout a šplhat po různých oporách a stromech směrem ke sluníčku. I když se nám na první pohled nemusí zdát, že by rostliny ve zdejších pokojových podmínkách nějak intenzivně strádaly, pravdou je, že po šplhání se některým může opravdu stýskat. Proč se tedy vyplatí k některým pokojovkám pořídit oporu - buď kokosovou nebo rašeliníkovou tyč? A kterou z nich si vybrat? To vše se dozvíte v tomto článku.


Čím vyšší, tím větší!

Po čem se tedy pokojovkám, jako jsou monstery, philodendrony, syngonia nebo epipremna (a mnoho dalším popínavkám), nejvíce stýská? Inu, zmíněné rostliny tvoří tzv. vzdušné kořeny, kterými se v přirozených podmínkách uchycují právě ke stromům a přírodním oporám. Díky opoře mohou růst výš a mohutnět. Zvětšují se jim listy, které pojmou více sluníčka a rostlina obecně prospívá. 

Koho by nelákaly listy velké jako ruka…, co ruka, celá hlava? Sen každého vášnivého pokojovkáře je mít krásné, velké a především pak zdravé pokojovky. S tyčí nebo kytkotyčkou se tohle nepříliš skromné přání zase o něco více blíží ke svému naplnění!


Čím výš, tím děravější!

“Čím víc pruhů, tím víc …”, však znáte. Ale u pokojovek to může být podobně. Čím výš se rostlina pne nebo šplhá a čím více má sluníčka, tím víc bude tvořit oblíbené fenestrace - děrování listů. Tento jev známe především u monster, jejichž děravé listy jsou pro ně tak typické! Fenestrace jsou schopné i jiné druhy rostlin, ale u nich většinou vzniká pouze v přirozených podmínkách, které doma těžko vytvoříme. 

Poskytnutí opory pokojový rostlinám opravdu prospívá a mnohé benefity potěší i jejich pěstitele. Jak ale vybrat tu správnou oporu?

Obecně mají opory ještě jeden benefit, který je spíše ze strany pěstitelů. Pokud rostlina roste do výšky (například kolem opory), ušetří tím mnoho místa dalším rostlinám - a to se vyplatí, že? 


Kokos nebo rašeliník?

Nejznámější dvě varianty opor jsou tyče kokosové nebo rašeliníkové. Takové tyče jen zapíchneme do substrátu k rostlině (pozor na kořeny!), lehce k ní výhonky nebo stonky připevníme například provázkem a máme hotovo! Na základě čeho se však rozhodnout, kterou z tyčí pořídit?


Kokosové tyče

Jedná se o dřevěnou tyč, která je obalena kokosovým vláknem. Taková tyč má pevnou strukturu, která je kompaktní a vskutku dobrou oporou především liánám - a tedy obecně druhu Aroidů - monsterám, philodendronům nebo pothosům. Vzdušné kořeny těchto rostlin se zachytí o vláknitou strukturu tyče a vesele rostou směrem vzhůru. Obecně se pak doporučuje kokosovou tyč sesadit k rostlině tak, aby co nejlépe držela v substrátu!

 

Foto: K přípravě rašeliníkové tyče budete potřebovat samotnou rašeliníkovou tyč, rašeliník, vybranou rostlinu a dostatečně velký květináč.

 

Rašeliníkové tyče

O mnoha benefitech rašeliníku jsme se již rozepsali v dřívějším článku, ale opět na ně dojde. Schopnost rašeliníku tkví především v jeho schopnosti zadržovat vodu. Tyč, která je zhotovená z živého nebo ze slisovaného rašeliníku tak umožňuje nejen oporu, ale i růst nových kořenů. Rostlina tak může svými kořeny tyč prorůst a získat mnohem stabilnější pozici, navíc rašeliník zvyšuje vlhkost, kterou rostliny jistě ocení. Jedna z dalších schopností rašeliníku je jeho odolnost vůči hnilobě. Rašeliníková tyč se narozdíl od kokosové musí častěji zalévat a udržovat vlhká, aby dostála všem benefitům, které jsme zde zmínili. Je proto o krapet náročnější na údržbu, než tyč kokosová.  

Kterou tedy zvolit? Je to čistě na vás! Obě tyče mají co nabídnout a rostliny jejich společnost jistě potěší. Kokosové tyče jsou především pevné a prodávají se i ve vyšších než metrových variantách. K velké monsteře tak jistě bude pasovat lépe, protože jí poskytne dostatečnou podporu. Naopak třeba philodendrony jistě ocení kyselejší rašeliník, který je mimo jiné i zdrojem různých živin. Rašeliníkové tyče se hůře shání a spíše se využívají v kratších provedeních. Naštěstí není tak náročné si je vyrobit, třeba i doma! 


Výroba rašeliníkové tyče

V tomto článku jsme pro vás přichystali také návod, jak si můžete rašeliníkovou tyč vyrobit doma. Jediné, co budete k výrobě potřebovat, jsou jednotlivé části naší nastavitelné tyče a rašeliník - a samozřejmě pokojovku, kterou chcete tyčí obdarovat!

Poznámka: Přidání tyče k pokojovce se nejvíce vyplatí, když rostlina potřebuje přesadit. Kdy jindy tedy vyrábět a pořizovat tyče, když ne na jaře? Více o jaře a přesazování se dozvíte v našich dalších článcích!

 

Příprava rašeliníku

Jako první si napustíme vodu do nějaké misky či nádoby, do které postupně po menších částech přidáme slisovaný rašeliník. Po pár minutách rašeliník prokáže své absorpční schopnosti a nasaje do sebe vodu. Přebytečnou vodu z něj můžeme jemně vyždímat.

 

Příprava tyče

Během toho, co rašeliník nasává vodu, si připravíme požadovaný počet nastavitelných částí tyče podle toho, jak velkou oporu potřebujeme. Zapichovací špičku našroubujeme k první části tyče a tu vyplníme mokrým rašeliníkem. Následně našroubujeme další části, které taktéž vyplníme rašeliníkem. 

 

Umístění tyče do substrátu

Je vhodné zapichovací špičku tyče umístit co nejhlouběji do květináče a pořádně upevnit substrátem kolem dokola tak, aby byla stabilní a nevyklala se. Spolu s tyčí samozřejmě do substrátu sadíme i rostlinu. Předem si promyslete, jak ji k tyči sesadíte - tedy kterou stranou chcete, aby byla následně k tyči připoutaná. 

 

Připoutání rostliny

Když máme jak tyč tak pokojovku v substrátu, můžeme jednotlivé šlahouny a stonky k tyči začít připoutávat. Můžete využít drátky, zahradnické pásky nebo obyčejné provázky. Dávejte pozor, ať rostlině stonky příliš nestahujete - mohli byste ji takto ublížit. 

 

Nasazení zavlažovací hlavice

Jedna z velkých výhod naší nastavitelné tyče je zavlažovací hlavice, která pohlídá vlhčení rašeliníku za vás. Hlavici našroubujete na konec tyče a zalijete vodou. Uvnitř je malá dírka, kterou voda prokapává k rašeliníku a postupně ho tak zvlhčuje. Jednou za čas je jen potřeba hlavici opět doplnit vodu, ale o víc už se starat nemusíte! 

 

Zálivka z vrchu

Nástavná kulatá hlavice kromě zakončení tyče shora plní i další funkci. Na dně hlavice je zhruba 0,5mm velký otvor, kterým prosakuje voda. Při zvlhčování tyče můžete tedy nalít vodu do hlavice a postupně se prosákne zeshora směrem dolů do rašeliníku. Zvlhčovat tyč můžete i rosením po celé šířce tyče.

 

A už se jen kochat a čekat na ty zázraky! 


Tak a máte hotovo! Pokojovka je šťastná, že má oporu, vy jste šťastní ze šťastné pokojovky. Co víc si přát, snad jen - AŤ TO ROSTE!


Bc. Jana Beránková

 

 

Co hledáte?

Košík