👉 Garance bezpečného odeslání a reklamací bez debat 👈

Peperomia neboli pepřinec nenáročný na péči

Jedná se o velmi oblíbenou pokojovou rostlinu. Pro svou rozmanitost můžeme vybírat ze spousty tvarů a doplnit tak dokonale interiér. Bude vítaným dárkem, protože by neměla chybět v žádné sbírce milovníka květin.

Můžeme také využít její schopnost filtrovat z prostorů formaldehyd. To se bude hodit, pokud jsme domů pořídili dřevotřískový nábytek. Protože rostlina není jedovatá, můžeme ji s klidným svědomím umístit i do dětského pokoje nebo do bytů s domácími mazlíčky.

 

Který druh vybrat?

Peperomia má stovky druhů, pocházející ze střední a Jižní Ameriky. Také se vyskytuje v Africe a jižní Asii. Je to rostlina z čeledi Pepřovníkovité, tedy příbuzná známému pepři. Mnoho let se nazývala Peperomia sandersii. Většina jejich druhů, které můžeme pěstovat, má specifickou a zřetelnou kresbu listů.

Pro závěsnou rostlinu můžeme zvolit např. Peperomia Tettraphylla Hope nebo ještě oblíbenější Peperomii Prostrata, které připomínají malé želví keunýřky, proto se jim také říká 'želvičky'. Pokud hledáme kompaktní solitéru, bude vhodná Peperomia Caperata Lilian.

Jsou to malé rostliny, které málokdy překonávají výšku 20-30 cm. I tak ji nelze podceňovat, protože její stonky rostou velmi rychle, až o 10 cm za rok. 

Tato krásná pokojovka má i své květenství. Nejčastěji nás jím obdaruje v letních měsících. Ty se vyznačují bílou barvou a většinou kontrastují s tvarem a barvou listů. 

Foto: Peperomia Raindrop

 

Jak o ně pečovat?

Pro udržení kompaktního tvaru je třeba rostlinu dělit alespoň na 2 kusy. Při správné péči, kterou peperomia vyžaduje, zůstává její tvar celistvý. Pokud však chceme z jedné rostliny více odnoží, rozdělíme ji až na 4 kusy. Ty vysadíme do jednotlivých květináčů. Dokud se však rostliny řádně neujmou, je třeba rostlinu držet ve vyšší vlhkosti. To zajistíme pomocí běžného rozprašovače nebo pomocí zvlhčovačů vzduchu.

Zajímavostí je, že rostliny s tuhými listy dokážou spokojeně žít i v suchých, vytápěných místnostech. Naopak Pepřince s měkkými listy už potřebují vyšší vlhkost vzduchu. Je třeba myslet na to, že rostlinu neumisťujeme na jižní stranu nebo k topení. Nemá ráda suchý vzduch a průvan. Naopak největší radost ji uděláme, když ji umístíme například do kuchyně nebo do její blízkosti.

 

Světelné podmínky.

Tyto rostliny nepotřebují mnoho světla. Pokud bychom je umístili na přímé světlo či slunce, mohli by její listy začít vadnou a opadávat. Z tohoto důvodu je také potřeba je uchránit před vysokými teplotami. Při teplotách nad 24 °C už nebude úplně spokojená. Naopak, pokud snížíte zálivku bude spokojená i v chladnějších místnostech. Z tohoto důvodu ji můžeme bez obav pořídit i v zimních měsících.

 

Zálivka a prostředí. 

Pepřinec miluje vlhko a teplo. To však neznamená, že je budeme přespříliš zalévat. Je třeba dodržovat střídmou zálivkou a vždy ji zalévat ideálně do podmisky.

Pokud by se větší množství vody dostalo na listy či do jejích záhybů, mohla by rostlina začít zahnívat. V zimních měsících jí necháváme bez zálivky, bez potíží 2 až 3 týdny. Může být tedy vhodná pro ty, kteří občas zapomínají květiny zalévat, a také pro ty, co často cestují na delší dobu. Nikdy ji nenecháváme stát ve vodě. Aby byla rostlina spokojená, je třeba pečlivě odstraňovat každý suchý či zahnívající list nebo stonek. Ocení odstátou nevápnitou vodu, kterou můžeme rostlinu i rosit. Ocení pokud ji umístíme do malých skleníčků či okenních vitrín.

 

Foto: Peperomie se dobře množí z listových řízků. Stačí odlomené lístky nechat ve vodě a za pár týdnů pustí kořínky a začnou vyskakovat nové větvičky.

 

Hnojení a množení.

Stejně tak jako peperomia nepotřebuje mnoho zálivky, nepotře mnoho hnojení. Během letních měsíců přidáváme do zálivky poloviční dávku doporučeného množství hnojiva. Hnojíme každé 2 až 3 týdny ve vegetační období. S ohledem na dávkování volíme raději tekutá hnojiva. (Hnojivo univerzální Forestina (dmp.cz).

Pro množení u této rostliny odebíráme vrcholové konce rostliny, které zapichujeme do menších květináčů. Ty pak zakryjeme mikrotenovým sáčkem, nebo potravinářskou folií. Jejich úspěšné množení můžeme podpořit umístěním do malého skleníku či množírny. 

Pokud při manipulaci nešťastně utrhneme lístek, není to žádná pohroma. Využijeme ho k další možnosti množení. Samotný lístek dáváme do kelímku nebo sklenice s vodou. Zhruba za 2 týdny můžeme pozorovat první kořínky Peperomie. Takové pozorování růstu oceníme my i děti.

 

Problémy a škůdci.

Jaké mohou mít problémy? Pokud na rostlině zaznamenáme blednutí listů, znamená to, že je umístěna na moc světlém místě. Stačí ji tedy přemístit na stinnější místo.

Pokud naopak začnou listy opadávat, pravděpodobně je jí chladno. Můžeme  ji zkusit dát na teplejší místo a zamezit tak další ztrátě lístků.

V případě, že lístky a stonky začnou černat, rostlina je přemokřená. Pak je možným řešením rostlinu vyndat z mokrého balu a přendat ji do suchého substrátu. Pravidelně hnijící listy a stonky musíme pečlivě odstraňovat. Rostlinku můžeme vždy nakonec zachránit množením pomocí vrcholových řízků anebo jejím dělením.

Nejvíce spadeno ze škůdců mají na tuto rostlinu svilušky. Ty poznáme z malých pavučinek na listech. Od nich Peperomii pomůžeme vhodným postřikem.

 

 

Autor: Nikola Soudek

Co hledáte?

Košík