👉 Garance bezpečného odeslání a reklamací bez debat 👈

Monstera k vám domů přinese kus džungle

 

Monstery patří mezi jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin napříč generacemi. Svého vrcholu oblíbenosti dosáhly zejména v období socialismu, kdy jste je mohli vidět v každém hotelu, restauracích a čekárnách a mnohdy se jednalo o velmi vzrostlé kousky dosahující až několika metrů. Poté však zájem o tyto rostliny opadl. Na výsluní se dostávají až nyní v posledních letech s velkým zájmem lidí o pokojové rostliny všeobecně a zejména s přívalem panašovaných druhů, které až donedávna nebylo prakticky možné pořídit.

Už sám název "monstera" napovídá, že se nejedná o žádného prcka. Nejznámější a nejrozšířenější druh Monstera deliciosa známá svými obrovskými vykrajovanými a děrovanými listy může dosahovat až několika metrů a její listy mohou být i přes 1 metr veliké, možná i proto si získala přezdívku "královna pokojovek". Nutno tedy podotknout, že pokud tuto rostlinu chcete mít doma, budete ji muset dopřát dostatek prostoru. 

Monstera patří do rodu rostlin z čeledi áronovitých "aroidy". Převážně se jedná o liánovité rostliny s viditelnými vzdušnými kořeny a typicky děrovanými a vykrajovanými listy, ale i mezi monsterami najdeme druhy, které mají klasické listy bez děr. Čítají přes 40 druhů a ve volné přírodě se vyskytují převážně ve vlhkých tropických oblastech a pralesích od Mexika po Brazílii a v horských pralesích Střední Ameriky. Našli byste je jako poloepifyty na kmenech stromů, kolem kterých se plazí směrem nahoru a jejich dlouhé vzdušné kořeny získávají z okolní vlhkosti živiny a vodu. Mezi monsterami najdete také panašované vzácné druhy, o kterých jsme psali v minulém článku.

 

(Trochu) jedovatá pokojovka

Stejně jako ostatní "aroidy" jsou i všechny monstery jedovaté. Obsahují šťavelan vápenatý, který může způsobit při rozžvýkání bolestivé podráždění sliznic a trávicího traktu. Může způsobit také otok, horkost, chrapot a ztížené polykání, avšak není smrtelný. Při požit může vyvolat zvracení a slinění a křeče v žaludku. Proto malé děti raději hlídejte, kdyby měly nutkání žvýkat list v dosahu, stejně tak jako domácí mazlíčky.

 

Foto: Monstera adansonii

 

Jak se o monstery starat, aby krásně rostly?

Monstery svojí péčí nijak převratně neodradí, zvládne to snad každý, ale přece jen stejně jako každá rostlina potřebuje svoje, tak i monstery potřebují některá dodržení pravidel, aby jejich růst nebyl průměrný, ale skvělý. Všechny druhy monster vyžadují pro dobrý růst oporu. Můžete využít kokosové tyče, případně rašeliníkovou tyč u menších druhů. V případě menších druhů, která dělají dobrý převis (např. Monstera adansonii, Monstera siltepecana, Monstera Standleyana...) můžete nechat i volně viset. U monster se také doporučuje jednou za čas listy otřít vlhkým měkkým hadříkem, abyste smyli prach, rostlina pak lépe dýchá a vstřebává světlo. buď můžete použít jemný vlhký hadřík nebo např. vlhčené ubrousky Forestina přímo pro rostliny.

 

Světelné podmínky

Monstery preferují nepřímé světlo, zvládnou i polostín a pokud chceme rostlinu pěstovat na okně, nejvhodnější je zvolit takové, které je orientované na západ nebo východ, případně severní stranu, pokud je tam dostatek světla.

Při nedostatku světla se její listy nemusí správně tvarovat a rostlina nebude dobře růst. Kromě toho, že monstera nemusí mít tolik vykrajované listy se mohou listy i zmenšovat a nepravidelně deformovat. Monstera nepatří mezi rostliny, které snášejí plné slunce, hrozí popálení listů.

 

Foto: otírání listů od prachu na listech monstery

 

Zálivka

Se zálivkou buďte opatrní, ač monstery milují zvýšenou vlhkost a rosení, často si to lidé pletou s přemokřenou půdou. Chroničtí zalévači teda pozor! Nepřelévat! Monstera má ráda stále vlhký substrát a před další zálivkou nechejte vrchní část substrátu proschnout. V zimních měsících zálivku určitě omezte.

Při přelití by mohlo dojít k uhnívání kořenů, listy začnou žloutnout a rostlina rychle chřadne. Při dlouhodobém přelívání můžete rostlinu i zahubit a pak už pomůže jen radikální řez a přesazení aby se zotavily kořeny.

 

"U spousty monster, obzvlášť těch větších uděláte nejlépe, když budete zalévat v pravidelném intervalu např. 1x týdně stejným množstvím vody a odpočítáte, za jak dlouho ve vašem prostředí "vyschne" než je potřeba zálivka další. Obvykle pak stačí zalít třeba každé pondělí děj se co děj."

Martin

 

Vzduch a teplota

Jedná se o tropickou rostlinu, proto prospívá nejlépe v prostorách se zvýšenou vlhkostí. Určitě se jí bude lépe dařit např. v chladnějších chodbách, než v přetopeném panelákovém bytě nebo v blízkosti topení. Nicméně, to není překážkou, stačí jen najít nejvhodnější lokaci ať už je to byt nebo rodinný dům. Pokud máte monsteru v místech, kde vlhkost moc nemáte, pomůžete jí i pravidelným rosením listů, ale je to jen náhražkové řešení. Pomoci si také můžete domácím zvlhčovačem vzduchu, který vám v místnosti zvedne poměrně znatelně vlhkost.

Při nedostatku vlhkosti mohou listy zasychat od krajů a celkově nemusí být listy příliš vitální.

 

"Malý tip! Víte jak poznáte, že se co se týče vlhkosti rostlině daří? Pokud se její vzdušné kořeny začnou objevovat více a začnou se táhnout. Pokud má rostlina dlouhodobě krátké vzdušné kořeny, obyvkle to značí sušší prostředí, které rostlinu nenutí je vytáhnout ven, aby lapali vlhkost ze vzduchu."

Martin

 

Foto: vzdušné kořeny obepínající kokosovou tyč

 

Vhodný substrát

Monstera velmi dobře prospívá ve vzdušnějším humózním substrátu, který dobře propouští vodu. Námi doporučovaný substrát je už míchaný substrát pro aroidy, jako monstera, v kterém prospívá dobře, jde o namíchanou směs zeminy, perlitu a kokových lupínků. Zemina je dobře prodyšná a aroidovým rostlinám se v ní skvěle daří. A pokud to s rostlinami nechcete přehánět, můžete použít běžný substrát pro pokojové rostliny s podílem perlitu pro provzdušnění půdy smíchaný např. s kokosovými lupínky nebo i bez nich a na dno květináče udělejte např. z keramzitu drenáž. V případě přelití voda částečně proteče pod zeminu až na dno a kořeny neuhnijí. Zároveň celkově lépe dýchají.

 

Přesazování a množení

Monstera, stejně jako všechny aroidové pokojovky se množí velmi dobře. Všechny druhy monster vytváří tzv. vzdušné kořeny u každého listu tzn. že stačí rostlinu jednoduše nařízkovat řezem se vzdušným kořenem s 2 -3 listy, za čas z něj začnou rašit další listy. Řízek pak postačí nechat nějakou dobu v čisté vodě než pustí nové kořeny ze vzdušných kořínků nebo ho můžete umístit do vlhkého rašeliníku, který je přímo určený pro zrychlený způsob zakořeňování rostlin. Důležité je, aby byly vzdušné kořínky ponořené ve vodě nebo v rašeliníku, protože právě z nich rostlina zakoření.

Monstery přesazujeme až tehdy, když rostlina obsáhne celý květináč kořenový systém. Obvykle to bývá cca 1x za 2 roky. U menších a drobných druhů to může být za kratší dobu, záleží také na podmínkách. Přesazování rostlin doporučujeme dělat zejména na jaře (březen - duben) kdy rostlina začíná více růst a při té příležitosti ji můžete dopřát i nový substrát plný živin.

 

Foto: rašící květ u Monstery deliciosa ve volné přírodě

 

A co ten květ?

Monstera samozřejmě nepatří mezi kvetoucí pokojovky, nicméně přece jen kvete :) Podobně jako u alokázií a zamioculcasů i monstera může vytvořit toulcový květ, který je dokonce v případě monster jedlý. Ovšem o požití a způsobu využití květu raději nastudujte další informace.

 

Nejčastější monstery u nás doma

Jak se píše na začátku, mezi TOP 1 se řadí Monstera deliciosa, kterou zná skoro každý. Za všimnutí stojí její menší sestřenice Rhaphidophora tetrasperma známá pod názvem Monstera minima. Jde o drobnější rostlinu a je více vhodná do kompaktnějších převisů nebo do menších bytů. Je také netradiční a zajímavou volbou pro tvorbu kokedamy (mechové koule)

Velmi oblíbenou, také drobnější svým vzrůstem a listy, je Monstera adansonii pod známým názvem Monstera Monkey mask, které se u nás neřekne jinak než "opička". I ta je zajímavou volbou pro kokedamu. Její nepříliš vzdálený sourozenec je Monstera Obliqua, jedná se o druh, který je velmi často špatně zaměňován právě s adansonii, protože na první pohled může vypadat stejně, bohužel se ale jedná o raritnější druh, který je tu velmi špatně k sehnání a rozdíl u těchto dvou druhů je v tom, že Monstera Obliqua má na rozdíl od adansonii ještě více děrované listy a její listy jsou tenké téměř jako papír.

Velmi zajímavým a také sběratelským kouskem je Monstera Dubia. Jde o druh, který na první pohled může připomínat šplhavnice, např. Scindapsus. Nicméně se jedná o monsteru a to velmi šplhavou. Potřebuje ke svému růstu oporu, proto se většinou prodává na dřevěném špalíku, ke kterému se doslova přicucne.

Mezi dalšími dostupnými monsterami, které pro změnu nemají vykrajované listy řadíme např. Monsteru Karstenianum, která má mírně vroubkaté listy spíš do tvaru tlustého šípu. Méně známým druhem, který u nás tak častým není je Monstera Siltepecana, která také nemá vykrajované listy, má drobnější listy a podobně jako šplhavnice vám může udělat časem velmi hustý převis. V neposlední řadě Monstera Standleyana, která se řadí mezi panašované druhy, dříve se označovala jako Philodendon cobra, ale dnes je oficiálně zařazená mezi monsterami. Má velmi tmavě zelené úzké listy s bílým panašováním a v závěsných květináčích nebo na oporách vypadá velmi zajímavě.

 

Foto: Monstera Thai Constellation

 

A když už jsme u těch panašovaných druzích, tak nejznámějším a zároveň nejoblíbenějším druhem je bezpochyby Monstera Albo deliciosa. Její vzhled unikátní a její péče se v některých ohledech může od běžných monster lišit. Doporučujeme v případě pořízení raději nastudovat pravidla pro panašované rostliny. Druhou panašovanou monsteru už tolik lidí nezná, ale milovníci monster určitě vědí, že jde právě o Monsteru Thai Constellation, která je mezi monsterami velikou raritou a také se jedná o jednu z nejdražších rostlin současnosti. Někteří kupci ji mohou prodávat i za bezmála 20 000 korun. V poslední době se také velmi rozšiřuje povědomí o Monsteře adansonii variegata, která se také řadí mezi velmi drahé a velmi špatně dostupné druhy.

 

Kus džungle pro všechny

Monstery jsou bezpochyby zajímavé, někdo si je zamiluje, druhý je nesnáší. Faktem ale je, že snad všechny druhy už na první pohled vzbuzují tropickou deštnou atmosféru a hodí se skoro do každého domácího prostředí. Kdo má doma monsteru, jakoby se aspoň trochu ocitl v pralese :)

 

Máte k monsterám dotaz? Nevíte si rady s pěstováním? Máte pocit, že děláte všechno správně a přesto vám monstera chřadne? Využijte náš rostlinný support a napište nám na online chat nebo na sociálních sítích.

 

Autor: Martin Seidl

 

 

 

 

Co hledáte?

Košík