👉 Garance bezpečného odeslání a reklamací bez debat 👈

Alocasie, tropické krásky s velkými listy

 

Dominantní rostlina s velkými listy

Alocasie, česky Alokázie je rod rostlin z čeledi árónovité "aroidy" (Araceae). Jde o středně velké až mohutné byliny s tlustým podzemním oddenkem a mohutnými listy. Alokázie má přes 70 druhů kultivarů, přes robustní až po menší druhy a ve volné přírodě se vyskytují výhradně v tropických a subtropických oblastech od Indie až jižní Čínu, Indočínu a jihovýchodní Asii po Austrálii a Oceánii a nejčastěji rostou v podrostech vlhkých lesů či pralesů.

Alokázie jsou stálezelené rostliny, které se v našich podmínkách pěstují výhradně jako pokojové rostliny, své uplatnění mohou najít i ve sklenících nebo venkovních atriích chráněných před větrem a slunečním úpalem. Rostlina roste v mládí zpříma z podzemního oddenku, který postupem času mohutní, při dosažení určité velikosti se může stát, že rostlina svoji váhou začne polehávat a pokřivovat se. Chcete-li aby zůstala rovná, doporučuje se poskytnout ji nepřímé jasné světlo ze všech stran, aby rostlina neměla tendenci se naklánět za světlem.

Alokázie jsou velmi zajímavé svou velikostí, tvarem i barvami. Pro milovníky velkých listů je to vhodná pokojovka, která se vyrovná i jiným velkolistým pokojovkám jako jsou caladia, monstery, fíkusy nebo strelície. Pojďme se mrknout, co byste o ni měli vědět, než si ji domů pořídíte.

 

 

Foto: Alocasia Portodora dorůstá také velkých rozměrů

 

Jak o ni pečovat?

Alokázie se řadí spíše mezi rostliny vhodné pro pokročilejší pěstitele a to z několika důvodů. Jde o rostlinu, která opravdu miluje vlhko, proto je to rostlina méně vhodná do bytů, kde je sucho a chybí alespoň přirozená vlhkost. Zároveň je na místě opatrnost se zálivkou, přesazováním a výběrem vhodného stanoviště. Na druhou stranu, pokud dodržíte pár rad, odvděčí se vám krásnými listy a velkým vzrůstem a péči tak zvládne i začátečník.

 

Světelné podmínky

Není příliš náročná na světlo a spokojí se i se středně stinným zákoutím doma dál od okna. Alokázie se ráda táhne za světlem, proto není nic nenormálního, když vám neporoste zrovna nahoru, ale spíše do strany, postačí rostlinu jednou týdně pootáčet. Nejlepším umístěním pochopitelně bude rozptýlené světlo ze všech stran nebo z vrchu. V létě ji nevystavujte přímému slunci, na listech by se utvořily popáleniny. Jinak dobře snáší plné světlo, východní, severní či západní okna. Na stinnějších stanovištích se tak dobře nevybarvuje, může se stát, že listy začnou časem žloutnout a zpomaluje se růst. Samozřejmě se to projeví i na velikosti listů, ve stinném místě se vám budou tvořit spíše menší listy.

 

Foto: Alocasia Frydek

 

Teplota a vlhkost vzduchu

Alokázie mají rády teplo a vlhko. Vyvarujte se studenému průvanu, zejména v zimních měsících a stanovištím, kde by byla dlouhodobě vystavena průvanům. V zimním období by neměla teplota klesnout pod 18°C, spíše doporučujeme běžnou pokojovou teplotu kolem 24°C.

Alokázie je nejnáročnější na vlhkost. To bývá kamenem úrazu při pěstování v suchých domácnostech a zejména v zimě, kdy se navíc ještě topí. Pomůžete jí pravidelným rosením měkkou vodou, tedy převařenou nebo dešťovou. Nepoužívejte vodu rovnou z kohoutku, na listech by se mohli začít tvořit nevzhledné hnědé skvrny. Jednou za čas můžete listy otřít i vlhkým ubrouskem ale pozor! Dejte si pozor na druh Alokázie, např. Alocasia Frydek nebo Alocasia Black Velvet mají sametové listy (s jemným ochlupením) a u těchto druhů rostlin byste otíráním vlhkým hadříkem list pravděpodobně zničili. Pokud jste hi-tech pěstitel, Alokázii udělá velmi dobře zvlhčovač vzduchu v místnosti.

 

Foto: Alocasia Dragon Scale svou strukturou připomíná kůži draka.

 

Jak zalévat Alokázie

Alokázie jsou rostliny, které milují vysokou vzdušnou vlhkost a teplo, ale co se týká zálivky, jsou to rostliny, které si nelibují v přemokřené půdě. Chronické zalévače odvděčí leda tak svým úhynem. Je třeba samozřejmě zohlednit velikost květináče, jeho materiál i umístění, vlhkost ve vašem bytě a v neposlední řadě druh substrátu, ve kterém je rostlina zasazená. Nicméně Alokázie vyžaduje stále vlhký substrát, nikdy však přemokřený a nesmí stát ve vodě. Doporučuje se zalévat spíše častěji, ale po menších dávkách a prstem hlídat vlhkost substrátu a to vodou v pokojové teplotě.

Správný stav substrátu je takový, když je spodní vrstva substrátu vlhká a horní vrstva substrátu suchá. V případě přemokření půdy dochází k zahnívání kořenů i listů, a začnou velmi rychle žloutnout a usychat celé listy.

 

Hydroponie, ano či ne?

Rozhodně ano. Stejně jako všechny ostatní druhy rostliny z rodu "aroidů" se i Alokázie velmi dobře pěstují v hydroponii nebo semi-hydroponii. Pokud se ovšem rozhodnete rostlinu, kterou již máte doma v substrátu  předělat do hydroponického pěstování, buďte opatrní. Převod rostlin ze substrátu do vody bývá u spousty rostlin fatální a vyžaduje svůj čas. Rostlina může i uhynout. Pro lepší výsledky se doporučuje takto pěstovat mladé rostliny.

 

Tip na hydroponické pěstování. Pokud se rozhodnete svoji Alocasii předělat z běžného substrátu na hydro pěstování, mám osvědčeno, že i větší Alocasie to přežije bez větší újmy, nicméně důležité je velmi důkladné očištění kořenů od všech zbytků substrátu, pořádně osprchovat a nechat několik týdnů ponořené v čisté vodě, aby se rostlina aklimatizovala a vytvořila si "vodní kořeny". Pravděpodobně se vám stane, že opadnou krajní velké listy - je to normální, nebojte se, Alocasie zase obrazí, celé je uloupněte až u kořene rostliny, aby nezbyl žádný zbytek listu, ve vodě by zahníval a vytvořil plíseň.

- Martin

 

Vhodný substrát

Substrát by měl být vzdušný a lehký s lehkou kyselostí. Doporučuje se smíchat např. rašelinu s běžným substrátem, promíchat s piniovou kůrou nebo kokosovými lupínky a přidat patřičné množství perlitu pro celkové provzdušnění. Na dno květináče udělejte drenáž z keramzitu, která pomůže odvodnění zbytkové vody a umožní kořenům ve spod lépe dýchat. Na našem e-shopu můžete pořídit i přímo míchaný substrát pro aroidy, který svědčí i Alokáziím. Pokud se rozhodnete to s výběrem substrátu nepřehánět, i v běžném substrátu pro pokojové rostliny se vaší Alokázii bude dařit, mějte ale na paměti, že jim nesvědčí přemokření, promíchejte si substrát alespoň s perlitem.

 

Foto: Alocasia zebrina se pyšní pruhovanými stonky připomínající zebru.

 


Přesazování a množení

Rostlinu nemusíte často přesazovat. U mladších rostlin je vhodné 1x ročně zhruba v březnu s příchodem jara a u starších rostlin cca jednou za 2 až 3 roky. Rozhodujte se podle stavu substrátu a kořenového systému. Pokud se vám zdá, že kořeny vyčuhují všemi směry ven, je čas na přesazení.

Alokázie se množí složitěji. Nejběžnějším způsobem je oddělením trsu. Pokud vám ovšem nějaký vyroste. Alokázie vyhání nové výhonky "hlízy" jen za dobrých podmínek a v určité velikosti. Pokud se tak stane, opatrně ho odřízněte i s kořenem a máte druhou rostlinu. V případě hlíz stačí opatrně odebrat ze substrátu a hlízy můžete v uzavřeném pařeništi nechat vyrůst.

 

Kvetení

Stejně jako ostatní rostliny tohoto druhu mají toulcovité květy, které jsou v našich podmínkách k vidění jen velmi zřídka.Choroby a škůdci

Alokázie stejně jako jiné rostliny mohou trpět na škůdce. Nejčastěji se tak stane v suchém prostředí, kdy je rostlina náchylnější. Nejčastěji se mohou objevit svilušky, v substrátu smutnice nebo jiní paraziti. Při dlouhodobém vystavování slunci a průvanům trpí listy a to hnědými nebo suchými skvrnami, které zapříčiní opad celého listu. Nebojte se v takovém případě celý list ustřihnout, Alocasia brzy nahodí nový list a má tendenci i dobře obrůstat z oddenků.

 

Pozor, je jedovatá!

Alokázie je jedovatá pokojová rostlina, dejte si tak pozor na na malé děti nebo zvířata. Ač se v Čínské medicíně využívá v bylinkářství, my doma si raději dávejme pozor, a to i při přesazování. Dotyk se šťávou, která vytéká z kořene nebo listů při mechanickém poškození může na kůži vyvolat nepříjemnou vyrážku.

 

Nejznámější druhy Alokázií

Mezi nejčastější druhy Alokázie patří Alocasia Polly se svým velmi výrazným tmavým listem, pevnou strukturou a bílou žilnatinou. Nejčastěji ji najdeme i v květinářství. Dalším velmi běžným druhem je Alocasia Wentii s tmavší zelenou barvou a purpurovými spodními listy, dosahuje obdivuhodné velikosti a roste poměrně rychle. A další známé druhy jsou také Alocasia Portodora nebo Alocasia macrorrhiza Stingray

Mezi Alokáziemi najdete i zajímavé druhy s netypicky úzkými listy. Např. Alocasia Longiloba nebo přitažlivá Alocasia Lauterbachiana. Za zmínku stojí i velmi netradiční sběratelský hybridní kousek Alocasia Brancifolia Pink Passion, která svým vzhledem nápadně připomíná Philodendron Xanadu a Alocasii Zebrina. Tato rostlina je velmi zvláštní, protože byla uvedena na trh poměrně nedávno a nikde ve volné přírodě ji nenajdete! Zvláštní dojem ve vás může budit i Alocasia Dragon Scale, která svým zbarvením i strukturou připomínám skutečného draka!

Mezi oblíbené, poměrně drahé rostliny, které se zařazují mezi raritní druhy patří Alocasia Melo, která má velmi tvrdé listy, skoro by mohly někomu připadat jako umělé s našedivělým odstínem a výraznou strukturou. Alocasia Frydek se svou svěží zelenou barvou a sametovými listy a bílou žilnatinou. Její mladší sestra Alocasia Frydek Variegata, která se řadí mezi skutečnou raritu je o poznání zajímavější, bohužel velmi špatně dostupná rostlina.

 

 

Autor: Martin Seidl

 

Co hledáte?

Košík