Jak zamést s třásněnkami?

třásněnky

 

Třásněnky se s příchodem podzimu a zimy začínají množit, jelikož v našich domovech začínáme topit a není doma již taková vlhkost, a třásněnky sucho milují.

 

Jak poznám třásněnky?

Třásněnky (Thysanoptera) jsou drobní škůdci, kteří mohou způsobit vážné škody na rostlinách, zejména na jejich listech a květech. Mají tenké, dlouhé tělo a charakteristické křídla, která jsou štíhlá a často s jemnými třásněmi na okrajích. Jejich sání poškozuje tkáně rostlin, což může vést k deformacím listů, šedým či rezavým až hnědým skvrnám a celkovému oslabení rostliny.

vývoj třásněnek

 

Na listech rostlin je můžete objevit  v podobě malinkých pohybujících se larviček. Na listech se běžně vyskytuje spolu jen pár jedinců. Při ignorování těchto larev se vám mohou snadno rozmnožit a larev nebude jen pár, ale klidně desítky. V případě, že nezasáhnete včas, třásněnky dospějí, na rostlinách se objevují už jako černí dospěláci s křídly, díky kterým se snadno dostanou na ostatní rostliny.

 

Pokud své rostliny pravidelně kontrolujete, všimnete si jich podle vysátých mapiček a žloutnoucích listů, které mohou později začít i hnědnout.

napadnutá rostlina

Jak se jich zbavit?

Jakmile zjistíte, že třásněnky napadly vaši rostlinu dejte jí bokem od ostatních – do karantény.

Náš nejúčinnější způsob zahubení třásněnek je pořádně omýt rostlinu mýdlovou vodou (nejlépe použít houbičku na nádobí) a následně osprchovat čistou vodou. Pokud jste jich na listech objevili jen pár, stačí pouze tento postup. Je také vhodné umýt květináč, případně zkontrolovat substrát, vrchní vrstvu substrátu dát pryč, larvy se zde totiž rády umísťují.

Potýkáte se silnějším napadením?

Nejvíce postižené listy odstřihněte, rostlině se uleví a zdravé listy narostou, co nevidět.

Použijte syntetický postřik, nejlépe Careo jak na rostliny, tak do substrátu. Do květináče můžete také zapíchnout modré či žluté lepivé pásky, třásněnky tuto barvy milují a nalepí se na ně.

V případě, že byste chtěli použít pouze přírodní insekticid, doporučujeme použít neemový olej, aplikujte jej na rostliny postřikem, případně můžete využít insekticidní mýdla.

 

Každý z nás se občas setkal s nezvanými návštěvníky v podobě škůdců, kteří se rádi usazují na našich oblíbených rostlinách. Věříme, že s naším návodem máte všechny triky v rukávu a víte jak s třásněnkami zamést.

Co hledáte?

Košík